22. feb. 2025

Fri - på vej til Færøerne

I flyet -  på vej.

Jeg sidder i flyveren på vej  til Færøerne  og en tiltrængt lille ferie hos min gode veninde Bjørk. Og jeg har god tid til reflektion over livet og min tilstand.

Jeg kørte op til Erik på Trongården ved 14 tiden med en lille rullebag med hans tøj og toiletgrej til en uge. Fik pakket ud og installeret billedramme, barbermaskine og telefon.. Erik er ikke glad, og han vrisser ad personalet, og misforstår oplysninger. Jeg prøver at rette ud så godt det går.

Det er fredagsbar på Trongården i dag, med musik og dans. Det lyder hyggeligt, og Erik vil gerne derhen. Han går afsted mens jeg pakker det sidste ud.  Inden jeg kører igen, stikker jeg lige næsen forbi baren, og møder Erik som er på vej ud igen. Han vil tilbage på værelset og i seng. Jeg siger at klokken jo kun er 15, og at det er for tidligt... og foreslår at han går tilbage til fredagsbaren - men det vil han IKKE!

Ok, jeg siger farvel igen og kører hjem og pakker min egen kuffert færdig. Kunne have ønskes en bedre afsked. Jeg håber han får nogle gode dage - han fortjener det. Han kæmper for at holde fast på sig selv, det må være usigeligt tungt og trist, og der er en hel del områder som han slet ikke har styr på, det er f.eks. datoer og ugedage,alle digitale hjælpemidler, fjernsynet er svært at betjene, ligesom kaffemaskine og kogepladen. Det er stadig sværere for ham at dække bordet. 

Det er svært at være vidne til, men det må være grusomt at være i hans krop - han har mange klare øjeblikke hvor han jo har indsigt i hvad han kan og ikke kan. Tågen og skumringen kommer og går stadig, men for det meste er det tusmørke. Han har det godt og er glad for de 3 aktiveringsdage han har om ugen på Trongården- det er så godt for ham!

Nu er vi ved at lande - vejret er stille og roligt, ingen tåge og 5 glade dage venter på mig på Færøerne!

Tak for at jeg er så heldig❤️

2 kommentarer:

  1. Jag önskar dig en härlig resa och möjlighet till vila och påfyllning av kraft. Kram Marie

    SvarSlet
  2. Håber du får dage med glæde og ro på Færøerne, og at Erik vænner sig til livet på Trongården ❤️

    SvarSlet

Jeg modtager med glæde dine kommentarer!